Viešojo intereso gynimas: prokuratūra kreipėsi į teismą dėl Mažeikių, Radviliškio, Tauragės bei Kretingos rajonų savivaldybių tarybos nariams skirtų lėšų grąžinimo

bylosprokProkuratūra praėjusią savaitę teismui pateikė keturis civilinius ieškinius, kuriais prašoma Mažeikių rajono savivaldybei iš tarybos nario Lauryno Jonausko, Radviliškio rajono savivaldybei iš tarybos nario Gabrieliaus Verdingo, Tauragės rajono savivaldybei iš tarybos nario Dariaus Petrošiaus bei Kretingos rajono savivaldybei iš tarybos narės Jolitos Vaickienės priteisti bendrai daugiau nei 42 tūkst. eurų.

Žiniasklaidoje praėjusiais metais pasirodžius informacijai, kad nemažai šalies savivaldybių tarybos narių galėjo jiems skirtas išmokas naudoti neteisėtai, prokuratūra pradėjo tyrimus dėl tokių išmokų panaudojimo teisėtumo. Šių dar vykstančių tyrimų metu siekiama įvertinti, ar šalies savivaldybės tarybos nariams mokamos išmokos, skirtos su jų, kaip tarybos narių, veikla susijusioms išlaidoms apmokėti, yra naudojamos racionaliai, tikslingai ir teisėtai, ar nėra pažeidžiamas viešasis interesas.

Šiaulių apygardos prokuratūros Viešojo intereso gynimo skyriaus prokurorų atlikto tyrimo duomenimis, Mažeikių rajono tarybos nariui L. Jonauskui 2019–2023 metų kadencijos laikotarpiu kompensuotas neprotingai didelis degalų kiekis – daugiau nei 6 tūkst. litrų. Tyrimo metu nustatyta, kad nebuvo pagrindo kompensuoti 13-kos atvejų, kai vienu metu įsigyta degalų daugiau nei, kad gali tilpti į L. Jonausko transporto priemonės degalų baką. Nepagrįstai kompensuoti degalai ir kitais atvejais – vykstant tarybos posėdžiams, karantino laikotarpiais, kada mokėta už kitos rūšies kurą ir kt. Prokuroro ieškinyje nurodyta, kad taip pat nepagrįstai kompensuotos išlaidos už transporto priemonės remontą, jos techninę priežiūrą, išlaidos už taksi paslaugas, telefono ir interneto ryšio paslaugas bei kanceliarijos ir pašto paslaugas.

Remiantis kito prokuratūros atlikto tyrimo duomenimis, buvęs Radviliškio rajono savivaldybės tarybos narys G. Verdingas už 2019–2023 metais vykdytas tarybos nario funkcijas patyrė išlaidų ir Radviliškio rajono savivaldybės administracija jam išmokėjo daugiau nei 12 tūkst. eurų. Visas G. Verdingo patirtas išlaidas sudaro degalai. Prokuratūros tyrimo metu nustatyta, kad buvęs tarybos narys dažniausiai kurą pildavosi Šiauliuose, vienintelėje degalinėje pas vieną operatorę – ten dirbančią savo motiną. Tyrimo duomenimis, G. Verdingas 22 kartus pildamasis kurą panaudojo 11 skirtingų banko mokėjimo kortelių, naudodavo 83 skirtingas degalų nuolaidų korteles, kurą pildavosi tą pačią dieną po du kartus skirtinguose miestuose arba daugiau nei telpa į kuro baką.

Klaipėdos apygardos prokuratūros Viešojo intereso gynimo skyriaus prokurorės atlikto tyrimo duomenimis, Tauragės rajono savivaldybės tarybos narys D. Petrošius savivaldybei pateiktais dokumentais prašė kompensuoti daugiau nei 20 tūkst. eurų už per 2019–2023 m. kadencijos laikotarpį patirtas kuro išlaidas. Prokuratūros atlikto tyrimo metu išanalizavus gautus duomenimis nustatyta, kad D. Petrošius kurą į transporto priemones pylė kiekvieną arba kas antrą dieną, degalai taip pat buvo pilami tą pačią dieną praėjus nedideliam laiko tarpui, vienu metu užpiltos kelios kuro talpos. Taip pat gauta duomenų, kad karantino metu, kai bendravimas ir kelionės buvo apribotos, tarybos narys teikė savivaldybei maksimaliai galimas patirti išlaidas. Turimais duomenimis, D. Petrošius už degalus atsiskaitė 56 mokėjimo kortelėmis. Išanalizavus gautus duomenimis daroma išvada, kad išlaidos degalams D. Petrošiui kompensuotos nepagrįstai, kasos aparatų kvitai nepatvirtina, kad tarybos narys patyrė deklaruojamas išlaidas. Pažymėtina, kad dalį – 2 124 eurus – nepagrįstai gautos išmokos D. Petrošius Tauragės rajono savivaldybei grąžino.

Uostamiesčio viešojo intereso gynimo prokurorams atlikus tyrimą dėl Kretingos rajono savivaldybės tarybos narės J. Vaickienės iš savivaldybės gautos daugiau 9 tūkst. eurų kompensacijos pagrįstumo, buvo gauta duomenų, kad išlaidos kanceliarinėms prekėms ir dalis išlaidų degalams jai buvo kompensuotos nepagrįstai. Remiantis šio atlikto tyrimo duomenimis, J. Vaickienė neracionaliai dideliais kiekiais pirko kanceliarines prekes iš savo giminaičio įmonės. Skaičiuojama, kad šioms prekėms per savo tarybos narės kadenciją 2019–2022 metais ji išleido 5 611 eurų. Tyrimo duomenimis, tarybos narė savivaldybei pateiktais čekiais taip pat prašė kompensuoti 3 489 eurus už kuro išlaidas. Nustatyta, kad dalis J. Vaickienės pateiktų kvitų buvo pripažinti kaip pagrindžiantys patirtas kuro išlaidas pagal automobilio ridą, tačiau ši suma dalinama į dvi dalis, nes tarybos narė transporto priemonę naudojo ne tik tarybos nario funkcijoms vykdyti, bet ir asmeniniais tikslais. Todėl nėra jokio pagrindo teigti, kad jai turėtų būti kompensuotos visos patirtos pagrįstos automobilio rida išlaidos degalams.

Šiaulių apygardos prokuratūros Viešojo intereso gynimo skyriaus prokurorai pateikė civilinius ieškinius, kuriais Telšių apylinkės teismo Mažeikių rūmų bei Šiaulių apylinkės teismo Radviliškio rūmų prašo Mažeikių rajono savivaldybės naudai iš L. Jonausko priteisti 8 174,54 eurus, o Radviliškio rajono savivaldybės naudai iš G. Verdingo priteisti 9 627,66 eurus. Klaipėdos apygardos prokuratūros prokurorai kreipėsi į Tauragės apylinkės teismo Tauragės miesto rūmus bei Plungės apylinkės teismo Kretingos rūmus su civiliniais ieškiniais, prašydami Tauragės rajono savivaldybės naudai iš D. Petrošiaus priteisti 18 261 eurą, o Kretingos rajono savivaldybės naudai iš J. Vaickienės – 7 693 eurus.

Primename, kad savivaldybių lėšų panaudojimo tyrimuose viešojo intereso gynimo prokurorai vertina, ar pinigų sumos tarybos nariui yra išmokėtos teisėtai, o nustatę teisės aktų pažeidimus – kreipiasi su ieškiniu į teismą dėl konkrečių sumų grąžinimo į biudžetą civilinio proceso tvarka. Generalinės prokuratūros, Vilniaus, Klaipėdos, Panevėžio ir Šiaulių apygardų prokuratūrų Viešojo intereso gynimo skyrių prokurorai apylinkių teismams šiuo metu yra pateikę 29 civilinius ieškinius per 349 tūkst. eurų sumai.

Taip pat pažymėtina, kad šiuo metu šalies savivaldybėms tarybos nariai yra bendrai savanoriškai atlyginę daugiau nei 550 tūkst. eurų į savivaldybių biudžetus. Dar per 20 tūkst. eurų lėšų šalies savivaldybėms grąžinta pagal sudarytas ir teismo patvirtintas taikos sutartis.

Šiuo metu atliekami viešojo intereso gynimo tyrimai dėl lėšų grąžinimo į Vilniaus, Šiaulių, Panevėžio miestų bei Jonavos, Lazdijų, Prienų, Šilutės, Varėnos, Ukmergės, Ignalinos, Pasvalio, Tauragės, Kretingos, Mažeikių, Radviliškio, Telšių, Joniškio, Akmenės rajonų ir Pagėgių, Marijampolės, Neringos savivaldybių biudžetus.

 

 

 

Viešojo intereso gynimas: prokuratūra kreipėsi į teismą dėl Mažeikių, Radviliškio, Tauragės bei Kretingos rajonų savivaldybių tarybos nariams skirtų lėšų grąžinimo

Taip pat skaitykite:

Nuorodų sąrašas

Nuorodų sąrašas

Powered by BaltiCode