Skatinant dvikryptę sportininkų karjerą, studijuojantiesiems bus kompensuojamos studijų paskolos

paskolosAukštus rezultatus pasiekę sportininkai, studijuojantys valstybės nefinansuojamose vietose Lietuvos aukštosiose mokyklose, nuo šių mokslo metų bus atleidžiami nuo paskolų studijoms grąžinimo. Tai įteisinta praėjusių metų pabaigoje priimtame Mokslo ir studijų įstatyme. Tikimasi, kad ši priemonė bus svarbus žingsnis skatinant sportininkus dar nebaigus sportinės karjeros siekti išsilavinimo ir užsitikrinti dvikryptę karjerą.

„Mūsų tikslas – suteikti sportininkams galimybę derinti aktyvią sportinę veiklą ir studijas. Svarbu, kad ir į valstybės finansuojamas studijas neįstoję sportininkai siektų išsilavinimo ir susikurtų sau antros karjeros pagrindą dar aktyviai sportuodami ir garsindami, atstovaudami mūsų šaliai,“ – sako švietimo, mokslo ir sporto viceministrė Aistė Zedelytė-Kaminskė.

Pasak olimpietės, trišuolininkės Dianos Zagainovos, sportininkai neretai aukoja studijas dėl sporto. 

„Įgyti išsilavinimą labai svarbu, nes negali žinoti, kada patirsi traumą ar kitos aplinkybės privers staiga pasitraukti iš didžiojo sporto. Ši galimybė, manau, sportininkams suteiks saugumo, ramybės jausmą ir daugiau sportininkų pasiryš eiti dvikryptės karjeros keliu,“ – kalba sportininkė. 

Naujoji dvikryptės karjeros skatinimo priemonė bus taikoma kriterijus atitinkantiems sportininkams, pradėjusiems pirmosios pakopos studijas, kurioms skirta paskola 2024 ir vėlesniais studijų metais. 

Pirmosios pakopos bet kurios krypties studijas universitetuose ir kolegijose pasirinkę ir į valstybės finansuojamas vietas neįstoję sportininkai einamųjų metų rugpjūčio mėnesį turės pateikti prašymą Valstybiniam studijų fondui dėl valstybės remiamos paskolos studijoms išdavimo. 

Po bakalauro studijų baigimo nuo šios paskolos grąžinimo sportininkas bus atleidžiamas, jeigu atitiks nustatytus kriterijus: įstojimo į aukštąją mokyklą metu nebus baigęs sportininko karjeros, jam iki kreipimosi dėl atleidimo nuo paskolos buvo bent kartą skirta valstybės stipendija už pasiekimus sporte, arba sportininkas yra jaunių ar jaunimo amžiaus grupių pasaulio čempionato 1–8 vietos, jaunių ar jaunimo amžiaus grupių Europos čempionato 1–6 vietos laimėtojas.

Studijas baigęs sportininkas Nacionalinei sporto agentūrai turės pateikti prašymą atleisti nuo studijų paskolos mokėjimo. Patikrinusi, ar sportininkas atitinka visus kriterijus, agentūra informuos Valstybinį studijų fondą, kad sportininkas gali būti atleidžiamas nuo studijų paskolos grąžinimo.

Jeigu kriterijuose studijų paskolai gauti nurodytas laimėjimas bus anuliuotas dėl manipuliavimo sporto varžybomis arba antidopingo taisyklių pažeidimo, sportininkas paskolą privalės grąžinti.

Dvikryptės karjeros klausimais konsultacijas teikia Nacionalinė sporto agentūra. Taip pat siekdama skatinti dvikryptę karjerą, suteikia galimybes sportininkams atlikti praktiką organizacijoje.

Nuo studijų paskolų galės būti atleisti ir aukščiausio meistriškumo baleto artistai ir šokėjai, iškart po mokyklos baigimo ne mažiau kaip 5 metus dirbę Lietuvos profesionaliojo scenos meno įstaigose: Lietuvos nacionaliniame operos ir baleto teatre, Kauno ir Klaipėdos valstybiniuose muzikiniuose teatruose ir kt.

Kaip ir sportininkų atveju, šokėjų didelę gyvenimo dalį užima treniruotės, taip pat dalyvavimas spektakliuose, koncertuose, gastrolėse Lietuvoje ir užsienyje, kas daro didelę įtaką gebėjimui mokytis.

Daugiau informacijos apie valstybės remiamas studijų paskolas galima rasti Valstybinio studijų fondo interneto svetainėje.

 

ŠMSM nuotrauka

Taip pat skaitykite:

Nuorodų sąrašas

Nuorodų sąrašas

Powered by BaltiCode